Кількість
|
Вартість
|
||
|
Основний засіб біологічної боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур.
Трихограма комаха - ентомофаг яка знищує близько 160 -ти видів шкідників у фазі яйця.
Трихограма ефективна проти шкідників, які ведуть прихований спосіб життя, оскільки хімічні препарати проти них малоефективні. Її виробляють в біолабораторіях на яйцях природних видах комах, в основному на яйцепродукції зернової молі. Трихограма розвивається в середині заражених нею яєць комах - шкідників. Паразитичний спосіб життя ведуть тільки личинки, а доросла особина харчується нектаром.
В Україні відомо більше 10 видів трихограми, 5 з яких масово розводять в біолабораторіях : (пінтою), (аванесцес), (семблідіс), (дендролімі), Т. сасоеаае (кацеція).
Рекомендується: для захисту с/г культур від підгризаючих і лістогризучих совок вогнівок, білянок, молей, листокруток , кукурудзяного (стеблового) і лугового метеликів, плодожерок, американського білого метелика, бавовняної совки та інших.
Випуск трихограми проводиться на площах під посів озимих культур, на посівах кукурудзи, соняшнику , цукрових та кормових буряків, багаторічних травах, плодово-ягідних культур, картоплі та інших овочевих культур.
Трихограму застосовують у такі періоди :
Перший : у період яйцекладки листогризучих і підгризаючих видів совок на посівах цукрових буряків , багаторічних трав , гороху , проса , овочевих культур приблизно II - III декаді травня -1 декада червня;
Другий : проти стеблового метелика , бавовняної та інших листогризучих совок на посівах кукурудзи , соняшнику , коноплі , проса приблизно з 2 декади червня - 3 декаді липня в залежності від регіону ;
Третій: проти другої (третьої) генерації листогризучих і підгризаючих совок на площах під посів озимих культур , приблизно починають з II декади серпня.
Проти кожного покоління шкідника проводять два- три випуски з інтервалом 5-7 днів , а у разі випуску різновікової діапазуючої трихограми - 1-2 випуску через 10-12 днів. Початок випуску трихограми проводять на початку яйцекладки , наступні в період масової яйцекладки шкідника.
Умови і норми застосування:
Оптимальні умови для розвитку трихограми : температура 18-26 С тепла , відносна вологість повітря ( 70 + -10 ) %.
Відроджену трихограму випускають тільки вручну або уражених яєць зернової молі за 12-24 години до відродження дорослих особин.
У фазу імаго відроджену трихограмму випускають з 7 до 11 години вранці або з 16 до 20 ввечері вручну. На одному гектарі її розташовують в 50 точках за допомогою паперових комочків.
Не відрождену трихограму (уражені трихограмою яйця зернової молі) можна випускати в будь-який час дня авіаційним способом.
Механізоване авіаційне внесення роблять за допомогою АН- 2 , мотодельтопланами або літаками малої авіації типу « Сесна » з спеціальним обладнанням.
У середньому разова норма внесення трихограми становить 50-100 тисяч особин на гектар.
Біологія.
Трихограма належить до родини трихограматид (Trichogrammatidac) ряду перетинчастокрилих комах яка паразитує на яйцях багатьох сільськогосподарських шкідників – озимої, капустяної, окличної, бавовняної, горохової, городньої та цілого ряду підгризаючих та листогризучих совок, кукурудзяного, лучного та американського метеликів, біланів, плодожерок, листовійок, соняшникової вогнівки, різного роду молі та інших комах – всього більше 160 рослиноїдних видів.
На Україні для боротьби з шкідниками на сільськогосподарських культурах найпоширенішого застосування набув вид бурої (еванесценс) трихограми.
Довжина тіла 0,4 - 0,9 мм. Трихограма розвивається в середині заражених нею яєць шкідливих комах. Паразитичний спосіб життя ведуть лише личинки, а дорослі комахи в природі живляться нектаром квітів, росою. Яйця заражені трихограмою через кілька днів набувають характерного чорного кольору, із синюватим відтінком. Паразит (трихограма) перетворюється в лялечку в середині яєць живителя. Відродженні з лялечок дорослі особи через утворений ними отвір в оболонці яйця виходять на зовні. Характерно, що самки відроджуються статевозрілими. Спарювання трихограми проходить зразу після її виходу з яєць живителя. Потім яйцеїд починає знову заражати яйця живителя.
В перший день життя, самка відкладає найбільшу кількість яєць. Тривалість життя дорослої комахи залежить від температури і вологості повітря : зменшується з підвищенням температури і зниженням вологості повітря. Розвиток трихограми триває в середньому при температурі :
+ 30ºC –8 днів ;
+ 28ºC – 9 днів ;
+ 25ºC – 11 днів ;
+22ºC – 14 днів
+ 20ºC – 16 днів
+ 18ºC – 21 день
+ 16ºC – 17 днів
+ 13ºC – 40 днів
+ 11,5ºC – 53 дні
Нижній поріг розвитку становить + 10ºC . В умовах України розвивається до дев’яти поколінь паразита . Однак цикл розвитку трихограми не збігається з циклом розвитку її основних живителів, тому значна частина перезимованої трихограми в квітні місяці не находить яйця шкідників, літ і яйцекладка яких настає пізніше. Тому першочерговим завданням біолабораторії являється поповнення кількості трихограми - розселення на посівах сільськогосподарських культурах. Випуск трихограми проводять у два –три прийоми :
- на початку яйцекладки шкідників;
- з настанням масової яйцекладки .
Строки внесення визначаються конкретно в кожній зоні України спеціалістами пунктів прогнозу та господарств.
Орієнтовні строки та норми внесення трихограми проти основних шкідників:
- проти озимої та інших підгризаючих совок:
I - покоління шкідника – III декада травня – I декада червня (80- 100 тис.особин /га )
II - покоління шкідника – II- III декада серпня (80- 100 тис.особин /га. )
- проти кукурудзяного стеблового метелика:
III декада червня – II декада липня (100- 300 тис.особин /га.)
- проти бавовняної совки
II декада липня – II декада серпня (100- 300 тис.особин /га.)
- проти соняшникової вогнівки:
III декада червня – I декада липня (100- 200 тис.особин /га. )
Трихограма поставляється різних строків відродження , а саме :
I строк (звичайна) на 1 – 2 добу (після внесення )
II строк (діапазуюча) на 5 – 6 добу - // - // - //
III строк (діапазуюча) на 7 – 9 добу - // - // - //
Застосування трихограми разом трьох строків відродження дозволяє підтримувати в безпеці посіви на протязі усього періоду яйцекладки шкідників.