Амбітна команда випускників Вінницького національного аграрного університету вирішила створювати нову культуру споживання кукурудзи. Щоб ми могли не варити качани кормової кукурудзи по 2 години, як це робили наші батьки, навіть не варити сучасні суперсолодкі сорти, по 5-10 хв. – а піти далі та створити таку кукурудзу, що її можна і треба споживати навіть сирою!

Ми вже давно займаємося власною селекцією, свою стартап компанію назвали МНАГОР, по аналогії, як Кагор, то солодке вино, а Мнагор - то солодка кукурудза;)) і почали створювати та випробовували сорти спочатку на теренах аграрного університету, а потім на власній селекційній ділянці.

Нещодавно, за словами керівника та винахідника Михайла Нагорняка, селекціонерам компанії «Мнагор» вдалося створити нову унікальну кукурудзу, що за смаковими властивостями подібна до глясе, так називаєтсья поєднання кави з морозивом, а в нас в кукурудзі, це поєднання унікальних зерен із різною цукристістю та смаком на качані.

До винайдення такої кукурудзи ми пройшли довгий шлях. Це – абсолютна нова генетика. у всьому світі, таку кукурудзу називають синергетичною, а по-мнагорівськи – Глясе-тип.

Гібриди розроблено за мнагорівською методикою глясе-типу: поєднання різних типів цукрів в кожній зернині. Ми її назвали “Суперсолодка кукурдза глясе-типу”, як кава з морозивом, тобто нестандартне поєднання, що дає неповторний смак та аромат. В зарубіжній літературі така аналогічна кукурудза зустрічається під позначенням Sy або Shy (синергетичний тип), від синергії різних типів цукрів та смаків на одному качані. Ми горді з того, що попри війну, можемо запропонувати українцям нову розробку – суперсолодку кукурудзу гляссе-типу, просто неймовірний смак, краще один раз скуштувати, – аромат херсонського кавуна та соковитого яблука в качані кукурудзи.

 

До цього типу належить одразу кілька сортів цукрової кукурудзи нашої компанії. Насамперед – Палітра. Це – перший тип кукурудзи глясе, який з’явився в нас. Уявіть собі художника, який узяв палітру обрав основні 7 кольорів і змішує їх так, що отримує будь-який колір. Так і у нас – з’явився новий смак і аромат, що виграватиме у вас на язиці, завдяки міксу різних типів цукрів все новими і новими барвами.

Тобто, ми спромоглися на одному качані поєднати різні підвиди цукрів. Відкрили своєрідний новий вид смаку. Тепер наші нові сорти заграють новими барвами, різні поєднаняя цукрів на одному качані надають незвичного присмаку, зокрема ягідного чи фруктового», – розповідає Михайло Нагорняк.

  

Тобто, ми спромоглися на одному качані поєднати різні підвиди цукрів. Відкрили своєрідний новий вид смаку. Тепер наші нові сорти заграють новими барвами, різні поєднаняя цукрів на одному качані надають незвичного присмаку, зокрема ягідного чи фруктового», – розповідає Михайло Нагорняк.

Палітра https://snpk.in.ua/palitra_200/

 

 

Ми хотіли створити аналог популярного американського сорту Добриня, тільки з українською пропискою, а вийшов новий Глясе-тип, унікальне поєднання природних цукрів: фруктози та сахарози, смак херсонського кавуна в качані кукурудзи;))

 

Унікальний смак та аромат, таку кукурудзу можна їсти сирою, зерна такі соковиті як стигле яблуко: Джамала, Джульєтта, Фіона, Айова та інші – сорти із новим Глясе-типом, поєднання цукрів фруктози та сахарози на одному качані. Вау-ефект від неймовірного смаку гарантовано!

 

Джульєтта https://snpk.in.ua/dzhuljetta_200/

Смаки доволі яскраві. І дуже разюче спробувати порівняти із іншою солодкою кукурудзою. Коли ми вперше дегустували подідні сорти, то люди не могли повірити, що таке можливе, кожен знаходив своє пояснення, одному наче яблуко, іншому наче херсонський кавун, така саковита кукурудза, тому раджу спробувати, безумовно, кожен знайде свій улюблений. Тому різниця смаків в поріванянні із іншими сортами звісно велика, навіть на клітинному рівні. Це засвідчує низка досліджень, проведених співробітниками компанії «Мнагор» спільно із науковцями Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН України, всі дослідження проводилися в сучасній лабораторії даного наукового закладу.

«З-поміж тисячі качанів на нашій дослідній ділянці тільки один мав неповторний смак. Ми вибирали саме такі качани методом експрес-аналізу відразу в полі, та номерували, маркували їх, а далі вже досліджували цукри та аромати в лабораторії. З них і вирощували нові сорти покращеного типу», – додає михайло Нагорняк.

 

До типу цукрової кукурудзи Глясе, крім Палітри, входять ще й такі «мнагорівські» сорти, як Джамала, Фіона, Джульєтта, Айова та інші. Їх вирощують уже за новою технологією.

 

 

Фіона https://snpk.in.ua/fiona_f/ 

 

Маємо навіть підбір глясе-сортів для зеленого конвеєру:

  1. Фіона - ранньостигла, 69-71 днів, для тих, хто хоче отримати найперший урожай. https://snpk.in.ua/fiona_f/
  2. Джамала - середня, 74-78 днів, для основного сезону, поєднання ранніх строкив, наймачнішого смаку та великого качана. https://snpk.in.ua/dzhamala_50/
  3. Айова - середньостигла, 78-80, має найбільші качани і надзвичайно гармонійний смак! https://snpk.in.ua/supersolodka_kukurudza_ayova_f1/  
  4. Палітра - біколор кукурудза, також рання 70-72 днів, найпривабливіша на ринку жовто-біла кукурудза. https://snpk.in.ua/palitra_200/

 

Як фемери реагують на нову Глясе-кукурудзу?

Фермер з Калинівки, Дмитро Захаревич, з недовірою поставився до новинок, мовляв, чогось нового в цій царині придумати важко, він вже давно вирощував різні імпортні сорти, але коли спробував, то став справжнім фанатом нової кукурудзи. Їсть її сирою, та полюбляє запікати на грилі, це його улюблена тепер страва;))

  • “В минулому році я спробував посіяти мнагорівську кукурудзу. Хоча візуально кукурудза типу Глясе мало чим відрізняється від звичайної цукрової суперсолодкої. Скажімо, Палітра біло-жовта, Джамала та Фіона жовті. Однак за смаковими властивостями вони дуже відрізняються від іншої солодкої кукурудзи. Кожна зернинка має свій оригінальний смак, дуже соковита та смачна. Я коли на городі, поки 3-4 качани не з’їм, нічого не можу робити, така добра!”

 

«Смак цих сортів неперевершений, і його оцінили як експерти так і прості фермери та городники. Кукурудза типу глясе дуже смачна, солодка, соковита, має великий качан. Хто спробує її, іншої вже й не захоче. На наші новинки глясе-типу попит зазвичай з року в рік подвоюється», – зазначив селекціонер.

 

Однак що унікальніший і смачніший сорт, то більше він приваблює. І не тільки людей. Виростити насіння такої кукурудзи не так просто.

 

«Вирощування кукурудзи типу глясе на насіння, на наших селекційних ділянках – справа не з легких. Посіви мають бути не такими густими, як у звичайної. Найголовніша проблема – шкідники. Наша найсмачніша кукурудза, як і все смачненьке, вабить до себе найбільше. Кожен хоче поласувати, навіть лисиці та зайці. Дуже приваблює пташок і комах», – каже Михайло Нагорняк.

 

Однак під час вирощування нового типу кукурудзи на городі проблем уже не виникає, каже селекціонер.

 

«Її вирощувати дуже просто – як звичайну цукрову кукурудзу. Додаткових вимог нема. Оскільки кукурудза типу Глясе містить багато цукрів, то потребує трохи вищої температури для проростання – 12– 15°C. але ми розв’язали цю проблему, застосовуючи спеціальну технологію обробки насіння – Радікс Перфекта. Тепер кукурудза витримує весняні холоди без значного стресу.

 

Ми рекомендуємо враховувати погодні умови: якщо падає сніг, краще не висівати солодку кукурудзу типу глясе. Однак для неї підійде доволі ризикований, але цілком реальний термін ультрараннього посіву – з 10 квітня. І ми гарантуємо, що ви отримаєте врожай. Навіть більше: якщо через холоди деякі рослини не зійдуть, то дамо насіння для ще одного висівання», – наголошує Михайло Нагорняк.

 

За його словами, від початку запровадження нової «мнагорівської» технології обробки насіння, майже не було страхових звернень. Траплялися лише поодинокі випадки, що стосувалися висівання в дуже сухий ґрунт, коли насіння не проростало, поки не пішли дощі. Деякі клієнти навіть наважилися перевірити холодостійкість насіння в екстремальних умовах.

 

«Наш покупець із Волині, Олег Кошіль сіяв нашу солодку кукурудзу навіть тоді, коли ще падав сніг. Бо ми стверджували, що вона не боїться холоду. Чоловік вирішив перевірити. Усі сусіди з нього насміхалися. Але коли наш покупець продавав качани по 25 гривень за штуку, тоді як ніхто ще не мав кукурудзи, – потішався вже він», – розповів Михайло Нагорняк.

 

Ми подбали не тільки про фермерів-професіоналів, а й про дачників і присадибників, які хочуть поласувати смачненькою кукурудзою, всі сорти також у зручній фасовці, запитуйте в насіннєвих магазинах, замовляйте в інтернет-магазинах або на сайті: https://snpk.in.ua/mnagor/

 

Нехай весна буде переможною для України! А насіння з любов’ю від Мнагор!