Правильне харчування тварин обумовлює їх нормальний ріст і розвиток. Тому годування великої рогатої худоби є предметом вивчення окремої науки - зоотехнії.

Старання вчених спрямовані на створення максимально збалансованих кормів, які б змогли забезпечити здорове поголів'я, здатне до активної життєдіяльності і відтворення.
Їжа тварин повинна включати в себе білкові складові, клітковину, вуглеводи, амінокислоти, мікроелементи, вітаміни та інші корисні речовини.
Оскільки їжа великої рогатої худоби в основному рослинна, то виникає необхідність зберегти її протягом усього року, не погіршуючи при цьому її якість.

Основними способами консервації товарів для тварин є: сушка, обробка консервантами, гранулювання, брикетування, виготовлення борошна з трав.

Перед вживанням такі корми проходять спеціальну підготовку.

Їх подрібнюють, запарюють або піддають хімічному розщеплення, складають суміші з використанням кормових добавок.
В даний час до кормів пред'являються особливі вимоги. Жорстка конкуренція диктують свої умови: корм повинен забезпечувати прискорене зростання худоби, швидкий набір м'язової маси, швидке розмноження, міцне і плідне потомство. Вирішити поставлене завдання можна за допомогою грамотного харчування.

В результаті масштабних наукових досліджень із залученням досягнень хімічної та мікробіологічної промисловості були розроблені кормові добавки для корів. Добавки покликані підвищити засвоюваність основної їжі і захистити тварин від можливих захворювань.
До складу добавок входять стимулятори росту, в числі яких антибіотики, ферментні та гормональні препарати, спеціальні сироватки та інші аналогічні інгредієнти.

Добавки, призначені для молодняка, включають в себе мінеральні речовини, вітаміни групи Д і В, так необхідні для утворення кісткової, м'язової тканин і підтримки кислотно-лужного балансу в клітинах.
Застосування добавок дозволяє знизити споживання кормів за рахунок їх засвоюваності та енергетичної поживності.

Впровадження добавок до кормів робить тваринництво прибутковою галуззю господарства. Результати випробувань показали, що ці препарати дають можливість:

- значно підвищити імунітет худоби;
- зберігати нормальної мікрофлору шлунково-кишкового тракту, з урахуванням всіх анатомічних особливостей;
- підвищити живу вагу;
- поліпшити якісні показники м'яса;
- скоротити хвороби і ризик зараження;
- отримати здорове і сильне потомство;
- поліпшити зовнішній вигляд тварин;
- зробити харчування раціональним, збалансованим за складом;
- скоротити витрату корму.