В Україні вирощування солодкої кукурудзи набирає обертів. Її покупців навіть на внутрішньому ринку цілком достатньо, а в світовому масштабі ніша взагалі не заповнена.
За оцінками експертів, площі цукрової кукурудзи в Україні складають близько 6 тис. га. У той же час гравці ринку відзначають, що більшість фермерів, які почали вирощувати цю культуру, не мають наміру від неї відмовлятися – занадто привабливими виглядають перспективи отримати від кожного гектара цукрової кукурудзи до 100 тис. гривень чистого прибутку. Однак таких високих результатів можна досягти тільки завдяки виваженій маркетингової стратегії і чітко розрахованим термінам збирання врожаю.
На думку експертів, найбільш оптимальною стратегією вважається так званий «тривалий сезон» – сівба декількох гібридів з різними термінами дозрівання: ранній, середній та пізній. Або одного і того ж з перервою в кілька тижнів. Завдяки цьому можна розтягнути період збирання врожаю до кількох місяців. Звідси випливає і друга проблема – саме збирання врожаю.
Якісне збирання цукрової кукурудзи вимагає великої кількості ручної праці як у процесі самого збирання, так і пізніше, під час сортування. І саме цей фактор, на думку гравців ринку, стримує великий бізнес від заповнення цієї ніші, залишаючи її поки що малим фермерам. Втім, у процесі збирання є ще низка нюансів, які необхідно враховувати. Зокрема, температура качанів під час збирання не повинна перевищувати 15 градусів. Це обумовлює одну з базових технологічних рекомендацій: збирати кукурудзу вранці, до того, як качани прогріються на сонці.
Іншим питанням є вибір способу переробки – консервація, заморожування чи продаж свіжих качанів. Відповідь на нього, в свою чергу, залежить від часу збирання, маркетингового плану і можливостей виробника.
— Посіяв 21 квітня нинішнього року кукурудзу компанії МНАГОР Дейнеріс (Барселону) та Юрмалу. Вніс грунтовий гербіцид, і більше не обробляв. Отримав качани завдовжки 21– 23 см. Дейнеріс F1 достиг раніше, на 67– 68-й день. Юрмала F1 – на 3– 4 дні пізніше. Реалізовувати почав на початку липня по оптовій ціні 5– 7 грн. за качан, — розповідає фермер із Вінниччини Юрій Орисович. — Кукурудзу збирав з вечора до години ночі, о 4 ранку вже віз її на оптовий привокзальний ринок, що у Вінниці. З 25 липня ціна там вже була по 2– 2,5 грн. за качан. Хоча і знизилася вдвічі, та я не дуже переймався, адже заробив на першому врожаї. До речі, агроконсультант компанії МНАГОР порадив налагодити прямі продажі в овочеві магазини, ресторани, готелі тощо, тобто оминати оптові ринки. Незважаючи на розпал сезону та достатню кількість кукурудзи на ринках, плюс завдяки якісній упаковці, наданій мені компанією МНАГОР, вдалося продати свій товар у вінницький ресторан «Аристократ», де навіть ввели в меню печену цукрову кукурудзу, а також у кілька готелів на Вінниччині. Попит на мою кукурудзу зріс, адже клієнтам не потрібно було їхати на оптовий ринок по закупки. До того ж я майже всі качани продав по 5– 7 грн. за штуку. Ресторани та готелі замовляли в середньому по 1– 2 ящики/мішки качанів. Економічний зиск від прямих продажів виявився набагато кращим, ніж від оптової торгівлі, тільки замість одного вивантаження товару мав на день 8– 12. Тому й надалі планую нарощувати продажі качанів у супермаркети та удосконалювати упаковку. Скажімо, замовлю індивідуальні міні-пакети, що сприятиме впізнаваності мого товару та зручнішому викладанню його у торговельних мережах.
Більшість опитаних нами фермерів розповідають, що цього року свіжа продукція була затребувана постійно протягом сезону, і ціна була більш-менш стабільною без різких стрибків. На старті сезону фермери змогли збути ранній товар за максимально високою ціною, приблизно по 8–10 грн. за качан.
У розпал сезону ціна знизилась. Продавці реалізовували кукурудзу на оптовому ринку по 4–5 грн. за якісний качан. Качани, які не відповідали стандартам або мали суттєві дефекти чи невідповідний розмір, розпродавались по 2– 3 грн. за штуку.
На оптовому ринку сільськогосподарської продукції «Столичний» пересічному українцю вигідніше було купувати кукурудзу мішком, ніж поштучно. Мішок відбірної кукурудзи у розпал сезону коштував 150–200 грн., у ньому містилось 45 качанів. А мішок качанів з дефектами можна було придбати за 100 грн.
На міських ринках і у супермаркетах покупцям доводилось значно переплачувати за продукцію, тут ціна на початок, навіть у розпал сезону, не опускалася нижче 5 гривень.
Восени ціна на овоч почала повільно підніматися. До максимального значення вона ще не дотягнула, однак зараз на оптових ринках качан кукурудзи можна купити по 7– 8 грн. за штуку. Фермери прогнозують, що до кінця сезону оптова ціна підніметься до 10 грн.
Фермери розповідають, що один з найпривабливіших ринків, де попит на цукрову кукурудзу у розпал сезону шалений, – це курортні зони. Деякі українські виробники, яких не влаштовувала ціна на півночі, везли свою продукцію до моря, де її швидко розбирали. Однак перевозити солодку кукурудзу складно, адже її потрібно охолоджувати, до цього варто додати витрати на логістику.
За словами експертів, останніми роками спостерігається значне зростання інтересу до цукрової кукурудзи. Завдяки невибагливості цієї культури при вирощуванні попит на неї є як серед виробників, так і споживачів, а ринок не заповнений. Особливо у сегментах замороженої продукції та консервації.