Хоча біла кукурудза зараз дуже популярна в США та набирає популярності в Європі, в Україні традиційно до білої ставляться з обережністю. Все через генетичну особливість, помаранчево-жовті пігменти — каротиноїди, що містяться в жовтій кукурудзі є домінантною ознакою, тому — після посіву поруч жовтих сортів, білий колір після перезапилення, якщо вітер буде нести пилок від жовтих до білих, то зерно на качані, куди впаде пилок від жовтої кукурудзи отримає жовтий колір, і в кінцевому рахунку качан стане рябим, мармуровим, тобто на одному качані будуть білі і жовті зерна.

Але завдяки тому, що біла кукурудза не містить помаранчево-жовтих пігментів  — каротиноїдів! Вона підходить для дієтичного харчування та має лікувальні властивості, є гіпоалергенним продуктом, а також можна вживати дітям від 1 року та літнім людям, то попит на білі зерна щороку зростає.

Саме тому компанія “МНАГОР” поставила завдання, як правильно висівати на малих фермерських ділянках, де не можливо дотримуватися достатньої просторої ізоляції в понад 300 метрів для білих сортів?

Отже, науковці Мнагор вияснили, що при суміжному вирощуванні гібридів жовтої та білої кукурудзи домінантною ознакою є жовтий колір. Тому було запропоновано варіант посіву поруч білих та біколор сортів: Мармурова, Український Біколор, Прометей та Палітра поруч із білими сортами Білий кролик та Монблан. Саме біколор сорти зараз набувають також шаленої популярності. Теоретично, згідно законів Менделя, забарвлення насіння качанів білої кукурудзи в такому суміжному посіві може бути як біле, так і жовте ( в співвідношенні 1:1, або 50% жовтого, 50% білого, при умові виключення самозапилення.

Український Біколор – гетерозиготний гібрид ( Аа);

Білий кролик – гомозиготний гібрид за рецесивною ознакою (аа).

При перезапиленні Білого кролика (материнська форма) з Українським Біколором (батьківська форма), Білий кролик продукує гамети ( а, а). Український Біколор – два типи гамет (А, а).

В результаті схрещування маємо наступне:

                ♀(аа)

♂(Аа)

а

а

А

Аа

Аа

а

аа

аа

Аа – жовте зерно;

аа – біле зерно.

Співвідношення Аа : аа – 1 : 1 ( 50:50).

Отже, якщо повністю обірвати волоть на рослинах Білого кролика та провести запилення лише пилком Український Біколор – співвідношення Аа : аа – 1 : 1 ( 50:50), тобто кількість зерен з білим та жовтим забарвленням на такому качані Білого кролика буде 50:50, рівно половина.

А при одночасному запиленні рослин Білого кролика пилком Українського Біколора і Білого кролика – кількість зерен з жовтим забарвленням на качані Білого кролика теоретично буде значно менше 25%, тобто перші рядки, що суміжні із біколор посівом, будуть мати білий колір із вкрапленнями жовтої, далі кількість жовтих зерен на качані білої кукурудзи буде спадати.

Теоретичні дані були доведені на дослідах компанії МНАГОР, на Вінниччині протягом 2019-2021 років, керівником та автором сортів Білик Кролик та Український Біколор, Михайлом Нагорняком на власних дослідах. Аналізуючи перехресне запилення цих двох сортів, Михайло Нагорняк довів, що перехресне запилення жовтого та білого кольору суперсолодкої кукурудзи відбувається згідно законів спадковості та мінливості, що відомі в генетиці як Зако́ни Ме́нделя.

Якість білої кукурудзи Білий Кролик та Монблан при такому посіві буде на високому рівні, відсоток вкраплень жовтої кукурудзи на білому качані в перших рядках буде максимум 25% жовтих зерен на білому качані, що становитиме не більше 4-5 зерен в зерновому ряді, а далі вже за 2 метри від жовтого сорту кількість жовтих зерен буде спадати або взагалі жовті зерна на білому качані будуть майже відсутні.

Також варто зауважити, що дані сорти є супер солодкими із геном цукристості Sh2, що мають найкращий смак та вміст цукрів понад 22%. Тому дані суперсолодкі сорти не рекомендується висівати поруч із кремнистими чи поп-корн сортами зернової кукурудзи.

Отже, білу суперсолодку кукурудзу сортів Білий Кролик та Монблан найкраще вирощувати поруч із біколор сортами: Мармурова, Український Біколор, Прометей та Палітра. Це матиме додаткову перевагу для фермерів та городників, оскільки українці отримають чистоту унікальних сортів та біорізноманіття.

Михайло Нагорняк, автор сортів Білий Кролик та Український Біколор.

Юрій Голюк, кандидат сільськогосподарських наук, селекція рослин