Для будь-якого виробництва, головне контроль і швидкість виробленого продукту. Чим швидше, тим більше оборот і прибуток. Але втрата якості не припустима. А як можна проконтролювати виробництво сипучих матеріалів.
Ера, коли все робили вручну, відійшла і настав момент механізованого виробництва, з мінімальною участю людини. Розглядаючи схеми процесів створення та сортування можна відзначити такий потрібний механізм як засувка. Без регулювання потоку сипучого матеріалу, про контроль виробництва можна забути.
Засувка рейкового типу для сипучих матеріалів використовується на виробництвах зерна або цементу і ін. Засувка ставиться вниз сховища або резервуара, в якому матеріал зберігається. Після відкриття засувки, наприклад зерно, починає падати потоком під силою тяжіння і власної ваги. Потік потрібно відсікати, щоб проконтролювати розподіл або перевезення. Таким способом можна відвантажити або відміряти потрібну кількість матеріалу.
Засувка рейкового типу виглядає як прямокутне вікно, яке забезпечено пластиною. Ця пластина виконує роль ножа, який розрізає потік виходить матеріалу. Таким чином, тиск не вибиває пластину. Якщо спробувати різко зупинити потік, то маса продукту просто змете перешкоду. Тому потік зупиняють поступово розрізаючи.
Є засувки з декількома варіантами приводу: ручний, пневматичних і електричний. Ручний має на увазі собою механізм, який потрібно відкривати і закривати вручну, за допомогою важелів або вентиля. Такий механізм надійний через простоту, але застарів, тому що використовує ручну працю і уповільнює процес виробництва або відвантаження.
Пневматичний привід. Приводиться в дію за допомогою стиснутого повітря. Має магнітні датчики і дозволяє регулювати положення шибера. Такий механізм не заклинює і не має запилення як побічний ефект від роботи. Може працювати при температурах від 0 до + 500С. При вологості повітря від 30% до 80%. Негативним моментом є знос складових при інтенсивному застосуванні. А також постійна подача стисненого повітря. Або часта заміна балонів, так що потрібен запас.
Електричний привід. Працює від електричних ланцюгів. У нижній частині шибера є рейка з зубців і шестернею. Завдяки спеціальному механізму з двох "кінцевих" вимикача, можна вільно регулювати положення шибера і величину "вікна". При знеструмленні, заслінка закриється автоматично. Надійний механізм. Так само через застосування напрямних підшипників, що відтинає лист рухається плавно, без опору, економлячи електроенергію. Засувки з електричним приводом служать набагато довше, тому що мають плавний хід шибера. Недоліком є постійна подача електрики. І потрібно дотримуватися температурного режиму, тому що на сильному холоді підшипники можуть пошкодитися через лід. Так само їх потрібно змащувати і перевіряти електричні ланцюги, щоб не було замикання.
Яку засувку вибрати? Це потрібно вирішити виходячи з того "де?" і "для чого?" вона буде використовуватися. Якщо є комунікації, то підійдуть більш сучасні варіанти. Але далеко від інфраструктури, доведеться обмежитися ручним механізмом. Із сучасних приводних механізмів, вибрати потрібно виходячи з практичних можливостей, а так само для якого виробництва і в яких умовах буде працювати засувка. Якщо взимку, на відкритій місцевості, варто задуматися про пневматика. Якщо в приміщенні, то електричний привід кращий варіант.