Використання мульчуючої плівки в овочівництві є значним досягненням, що забезпечило збільшення врожайності в середньому на 30%, економію води на 30-40% та інших ресурсів, зокрема, ЗЗР та добрив.

Попри це, суттєвим недоліком поліетиленової плівки завжди було питання її утилізації після використання. Тому, попри низку переваг, звичайна поліетиленова мульча має істотні агрономічні, економічні та екологічні обмеження, пов’язані з її збиранням та утилізацією.

Інноваційним рішенням, що зберігає всі переваги поліетиленової плівки та в той же час нівелює її недоліки, є використання нової вітчизняної біорозкладної мульчуючої плівки  компанії “IMMER Group”, ПАТ “Укрпластик”.

Плівка має такі основні характеристики:

  • товщина - від 8 до 80 мкм;
  • ширина - від 50 см до 280 см.

Доступні види плівки:

  • прозора;
  • чорна;
  • кольорова.

Період розкладання плівки залежить від її товщини та складає від 3-6 місяців (плівка 8-15 мкм) до 18-24 місяців (30-40 мкм). Плівку можна укладати як за допомогою спеціальних плівкоукладних машин, так і ручним способом.

Плівка 100% розкладається під дією ґрунтових мікроорганізмів на воду, CO2, гумус. Продукція сертифікована уповноваженим Європейським органом із сертифікації біопластику “TÜV Austria” та має етикетку “OK Biodegradable SOIL”, що плівку вироблено із біологічно відновлювальної сировини, підтверджує її повну біорозкладність і відсутність екотоксичності в ґрунті.

За даними ДНУ “УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого” біорозкладна мульчуюча плівка компанії “IMMER Group” протягом перших 3-6 місяців розкладається на 70-90%. Незначні залишки плівки восени не перешкоджають при обробці ґрунту, і до початку весняно-польових робіт повністю були відсутні як на поверхні ґрунту, так і в орному шарі.

Біорозкладна мульчуюча плівка компанії “IMMER Group” рекомендується до застосування на овочевих баштанних та ягідних культурах, особливо для отримання ранньої продукції навесні, або ж пізнього врожаю восени (табл. 1).

Таблиця 1. Застосування біорозкладної мульчуючої плівкі компанії “IMMER Group” на овочевих баштанних та ягідних культурах (відкритий ґрунт/ “термос”/ парники і теплиці)

 

Статті по темі